KOŚCIÓŁ ŚW. WAWRZYŃCA W ROSSOSZYCY – ZARYS HISTORII I STAN OBECNY
Elżbieta Jarczak, Agnieszka Litwa

 

Modrzewiowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Rossoszycy pochodzi z końca XVIII w. i jest jednym z cenniejszych zabytków na ziemi szadkowskiej. W okresie minionych ponad dwustu lat kościół był wielokrotnie remontowany. Przypadająca na 2016 r. rocznica 600-lecia powołania parafii rossoszyckiej stanowiła inspirację do pojęcia w 2014 r. kolejnego, gruntownego (trwającego do dziś) remontu tego zabytkowego obiektu. Obecny kościół jest trzecim wystawionym na tym miejscu, pierwszy istniał już na początku XV w., w latach 1770–1773, na jego miejscu wzniesiono drugi kościół, który jednak już w 1781 r. spłonął wraz z całym inwentarzem. Trzecia świątynia, wybudowana w 1783 r., przetrwała do dziś. W artykule, obok historii kościoła, przedstawiono zakres prowadzonych od 2014 roku prac remontowych i konserwatorskich.

 Źródło: Biuletyn Szadkowski nr. 17/2017 

 

 

WYPOSAŻENIE KOŚCIOŁA ŚW. WAWRZYŃCA W ROSSOSZYCY
Elżbieta Jarczak, Agnieszka Litwa

 

Kościół św. Wawrzyńca w Rossoszycy (gmina Warta) to jedna z ciekawszych budowli sakralnych XVIII w. znajdująca się w diecezji włocławskiej. Piękny, modrzewiowy kościół przechodzi obecnie gruntowny remont. Wyposażenie kościoła pochodzące w głównej mierze z XVIII w. to trzy ołtarze z wyjątkowymi rzeźbami, prawdopodobnie dłuta zakładu snycerskiego Franza Eytnera, artysty pochodzącego z Kalisza, słynącego z ekspresyjności rzeźb. Na uwagę zasługuje również XIX wieczna, drewniana ambona jak i prospekt organowy.

Źródło: Biuletyn Szadkowski nr. 17/2017

 

 

BOCZKI – ŚRODOWISKO PRZYRODNICZE, HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ
Dariusz Jędrasiak

 

Artykuł dotyczy miejscowości Boczki położonej w północno-zachodniej części gminy Szadek. Jest on zbiorem informacji uzyskanych podczas kwerendy w archiwach, bibliotekach regionalnych i internecie. Historia Boczek sięga najprawdopodobniej od XIV wieku. Ślady obecności człowieka na tym obszarze notowane są do czasów prehistorycznych. Wieś przeżywała wszystkie wydarzenia związane z historią Polski. Ślady swoje zostawiło w niej zarówno powstanie styczniowe, jak i I oraz II wojna światowa.

Źródło: Biuletyn Szadkowski nr. 17/20172021

4

Czwartek

MARZEC

Imieniny obchodzą:

Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Odwiedziło nas : Dziś 24 - Wczoraj 140 - Ostatni tydzień 453 - Ostatni miesiąc 453 - Razem 353008
#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }